FAIR PLAY

Zawody mają na celu promować biegi na orientację, jako wspaniałą dyscyplinę sportową, którą my organizatorzy pokochaliśmy. Chcemy w ten sposób przybliżyć i przekonać innych do jej uprawiania, a orientalistom dać okazję do pościgania.
Dlatego bardzo zasmuciły nas informację od uczestników Poznaj Poznań Nocą, dotyczące łamania przepisów i zasad podczas zawodów. Dodatkowo jak się okazuję, przez zawodników, którzy te przepisy i zasady powinni znać!

„Sprawiedliwa gra (ang.fair play) – norma wartości w sporcie. Jest wyrazem postawy reprezentowanej na boisku, gdzie zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę. Postawa ta cechuje się przestrzeganiem przepisów gry i odrzuceniem korzyści wynikających z błędów sędziego oraz różnego rodzaju oszustw sportowych. Sportowca przestrzegającego zasad fair play można poznać po godnym zachowaniu zarówno w wypadku zwycięstwa jak i porażki.” – cytując wikipedie.

Co chcecie udowodnić skacząc przez płoty, przebiegając przez „oliwkowy teren”?  Czy dla Was zasady Fair Play na zawodach, które tak naprawdę mają być dobrym treningiem z mapą, nic nie znaczą?

Osobiście przyznam, że gdyby mnie mój trener ( Ś.P. Ryszard Lis ) przyłapał na takim cwaniakowaniu i braku poszanowania dla innych zawodników zawodów/treningów, to by mnie prześwięcił.

Wracając do meritum sprawy, jesteśmy jeszcze w stanie zrozumieć, że takie rzeczy mogą zdarzyć się osobom zaczynającym przygodę z biegami na orientację. Wierzymy, że wynika to z braku znajomości przepisów BnO niż specjalnego ich łamania.

Nie stawialiśmy do tej pory sędziów na trasie, wierząc że każdy uczestnik czerpię z zawodów satysfakcje oraz kolejne doświadczenie, a pomysł łamania reguł gry szybko ulotni mu się z myśli.
Zmieniamy tą zasadę i można spodziewać się sędziów lotnych na trasie, którzy będą czuwać i w razie potrzeby dyskwalifikować zawodnika.  Dodatkowo w Regulaminie przyszłego cyklu Poznaj Poznań Nocą, znajdzie się zapis w regulaminie,  że zdyskwalifikowany przez sędziego zawodnik, nie będzie już brany w klasyfikacji całego cyklu.

 

Permalink do tego artykułu: http://poznajpoznan.com/fair-play/