Wichrowe zdobyte, ale…

Wichrowe Wzgórze zostało wczoraj wieczorem opanowane przez biegaczy na orientację.
Ponad 150 osób rywalizowało z przeciwnikami, z samym sobą, ale przede wszystkim z mapą. Niestety nie wszystkim się to udało.

Biegi na Orientację polegają na odnajdywaniu punktów kontrolnych w terenie przy pomocy specjalnej mapy – mapa składa się ze specjalnych symboli, które mają swoje znaczenie !!!
Wiele osób łamało wczoraj obowiązujące zasady, część nieświadomie, ale nieznajomość prawa, nie zwalnia z jego przestrzegania.

W biegach na orientację nie chodzi o to, żeby pomimo przeszkód na drodze, dostać się do punktu, tylko, żeby wybrać najlepszy wariant z zachwaniem obowiązujących zasad. Poniżej jest pokazany wycinek który wyraźnie pokazuje to zjawisko. Kolor oliwkowy na mapie oznacza teren prywatny, a gruba czarna linia z dwoma ukośnymi kreseczkami to ogrodzenie nie do przejścia. trasy wichrowe wycinek
Oba symbole są opisane jako zakazane do przejścia. Co to oznacza w praktyce??
Jedynym możliwym wariantem, w tym przypadku na punkt nr 10 jest obiegnięcie ogrodzenia-parkingu z lewej strony, lub z prawej strony!!
Oba warianty mają ok 250 m – czyli ok 1’10 w biegu z mapą, po śliskim chodniku, z obieganiem samochodów i rogów ogrodzenia.
Po międzyczasach można łatwo dojść kto pokusił się o skrócenie sobie tego dystansu.

Kartograf robiący mapę decyduje o tym, jaki element jest do przejścia, a jaki nie. Może się zdarzyć, że niski płotek o wysokości 50 cm, jest zaznaczony jako ogrodzenie nie do przejścia –  i pomimo tego, że każdy bez wysiłku może go przejść, przeskoczyć, NIE WOLNO TEGO ROBIĆ !!!!

W przypadku, gdy parking jest oznaczony jako teren prywatny otoczony ogrodzeniem nie do przejścia – to nawet w przypadku otwartej bramy jest ZAKAZ WEJŚCIA !!!

Tylko gdy wszyscy będą przestrzegać podstawowych reguł w BnO, możemy mówić o zachowanej zasadzie Fair Play.

Na naszej stronie jest zakładka ” Podstawy BnO” w której opisane są symbole stosowane na mapach w sprinterskich BnO i przed biegiem należy się z tym zapoznać.

Wyniki niektórych osób, które miały ” podejrzane międzyczasy” zostały anulowane w związku z naruszeniem obowiązujących zasad.
Niestety, nie jesteśmy wstanie przypilnować wszystkich zawodników, w związku z tym prosimy wszystkich którzy „Nieświadomie” złamali te reguły o poinformowanie nas o tym, żeby być uczciwym wobec innych.

Mamy nadzieję, że ta lekcja pomoże nam wszystkim w lepszym zrozumieniu zasad obowiązujących w BnO i uchroni nas w przyszłości przed podobnymi sytuacjami.  To taki nasz komentarz do wczorajszego biegu 🙂
Pomimo mniej przyjemnych incydentów, mamy nadzieję, że podobały Wam się trasy i nowa mapa.
Poniżej w tabeli wyniki, międzyczasy, mapy i zdjęcia 🙂 Tutaj tabela

Permalink do tego artykułu: http://poznajpoznan.com/wichrowe-zdobyte-ale/