BnO

Bieg-na-Orientacje-1Biegać na orientację może każdy, niezależnie od wieku. Wystarczą tylko dobre chęci 🙂 W Skandynawii, gdzie ten sport jest bardzo popularny, biegają zarówno dzieci jak i ponad 80-letni seniorzy.

Ale o co chodzi w BnO?
Bieg na Orientację polega na jak najszybszym pokonaniu trasy, którą wyznaczają punkty kontrolne wyrysowane na specjalnej mapie przystosowanej do BnO. Jednak o drodze do kolejnego punktu decyduje sam zawodnik. Obecność na punkcie potwierdza się za pomocą CHIPA w ułamku sekundy.

Ok, przybywamy na zawody i co dalej?

Zgłaszamy się do biura zawodów po odbiór chipa, sprawdzamy listę startową na której każdy zawodnik ma określoną minutę startową, wchodzimy do boksu, pobieramy mapę i ruszamy na trasę! Proste 🙂

 

SI W biegach na orientację używa się systemu SportIdent (SI). Jest to elektroniczny system potwierdzania obecności na punktach kontrolnych za pomocą specjalnego chipa. Osoba która nie posiada chipa może wypożyczyć go na bieg od organizatorów.
Na naszych zawodach taki chip otrzymuje się w biurze zawodów. Natomiast na każdym punkcie kontrolnym (PK) znajduje się specjalna stacja, do której należy włożyć chip i po zaświeceniu się lampki i usłyszeniu sygnału dźwiękowego można kontynuować bieg do następnego punktu. Na każdej puszce jest odpowiedni kod.
Puszka  z kodem 52

 

Gdy już mamy chipa, musimy sprawdzić właściwą minutę startową, by w niej wejść do boksów startowych.
Godzina startu bardzo często oznaczana jest minutą startową 00. Jeżeli mamy przypisaną minutę 5, to w tej minucie wchodzimy do boksu startowego (na zegarze będzie widoczna 5 minuta ).
Bieg-na-Orientacje-start1
Czas biegu jest liczony od momentu wybiegnięcia na trasę z ostatniego boksu. W boksach startowych lub przed nimi musimy przygotować chipa do biegu, tzn. musimy go wyczyścić ze wszystkich danych które ma zapisane. „Czyszczenie” chipa odbywa się w puszce z napisem CLEAR, następnie należy sprawdzić czy taki chip jest wyczyszczony w puszce z napisem CHECK. Gdy wszystko jest w porządku, na sygnał startu  pobieramy mapę i ruszamy na trasę. Bieg-na-Orientacje-start2
Tak wygląda punkt kontrolny z przymocowaną stacją Sport Ident. Bieg-na-Orientacje

 

Puszka CLEAR i CHECK Zegar[1]
Puszka CLEAR i CHECK 5 minuta na zegarze

Trasa

Trasa

Zawodnik otrzymuje przed biegiem mapę z trasą. Każdy zawodnik ma za zadanie odnalezienie wszystkich punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie. Bardzo ważna jest kolejność odnajdywania tych punktów. Należy zachować kolejność zaznaczoną na mapie.
Na mapie zaznaczone są numery punktów, w tabelce z opisami punktów kontrolnych mamy również właściwą kolejność z numerami punktów. Oprócz numeru, punkty kontrolne mają swoje kody, które są umieszczone na punkcie oraz w tabelce z opisami.

Start jest oznaczony trójkątem, punkty kontrolne zaznaczane są kółkami a meta to podwójne kółko.

 

Mapa

Mapa jakiej się używa do BnO jest bardzo dokładnym odzwierciedleniem terenu. Ma ona za zadanie umożliwić zawodnikowi odnalezienie się w terenie, a także  wybranie optymalnej drogi do punkt kontrolnego. Do najważniejszych parametrów mapy należy skala i cięcie warstwicowe.

Przykładowa mapa do BnO z trasą

mapa instrukcja

Aby lepiej odczytywać mapę istnieje legenda, która jest taka sama do wszystkich map używanych podczas zawodów w Biegu na Orientację. Na legendę składają się wszystkie symbole umieszczane na mapach w Biegu na Orientację:

Bardzo istotnym elementem mapy są opisy punktów kontrolnych.
Jest to tabelka która dokładnie pokazuje nam gdzie dokładnie usytuowane są punkty kontrolne w terenie. Po kolei mamy pokazany nr punktu, kod danego punktu i szczegółowy opis:
– na mapie punkt nr 1 ma kod 31 – usytuowany jest wewnątrz ogrodzenia, w jego północno-wschodnim rogu.

– punkt 4 ma kod 33 i usytuowany jest przy samotnym drzewie po jego północno-wschodniej stronie.

Poniżej szczegółowy opis tabelki :

Opisy-Punktow-Kontrolnych

 

Bieg-na-Orientacje-2Gdy już mapy mapę, wiemy co oznaczają symbole na niej, wiemy w jakich miejscach usytuowane są punkty kontrolne dopiero zaczyna się zabawa 🙂
Sami jesteśmy odpowiedzialni za warianty między punktami czyli drogę od punktu do punktu. Do nas należy decyzja jak szybko biec, czy lepiej obiegać drogą czy może „ścinać na krechę”.

Każdy start na zawodach jest niepowtarzalny dlatego nie czekaj dłużej i zgłoś się na zawody!

Poniżej zamieszczamy filmiki prezentujące czym są Biegi na Orientację:

 

 

Zamieszczamy materiały pomocnicze niezbędne dla każdej osoby biegającej na orientację. Pliki w polskiej wersji językowej można bezpłatnie pobierać i drukować, ale nie można ich publikować na innych stronach internetowych.
Materiały udostępnione przez rollski.pl i unts.waw.pl oraz Polski Związek Orientacji Sportowej

Najnowsze symbole Nowe_Symbole_na_mapach_sprinterskich

 

Symbole ISSOM 2007 (0.5MB)
Pełny opis wszystkich symboli występujących na mapach do sprinterskiego biegu na orientację.

 

 

 

 

 

Symbole ISSOM 2007 – wersja skrócona (0.5MB)
Wersja skondensowana symboli występujących na mapach do sprinterskiego biegu na orientację.

 

 

Wybrane symbole ISSOM 2007 (0.3MB)
Podstawowe zasady przekraczania obiektów podczas sprinterskiego biegu na orientację.

 

 

 

 

 

Opisy PK (5.4MB)
Informacje na temat zasad tworzenia i interpretacji opisów punktów kontrolnych.

 

 

 

 

 

Materiały udostępnione przez rollski.pl i unts.waw.pl

Permalink do tego artykułu: https://poznajpoznan.com/podstawy-bno/